היום הרבה זוגות מגלים הוצאות תוך כדי הדרך ולא יודעים להיערך לכל ההוצאות מלכתחילה מחוסר ידיעה עליהם. הסדרת רישיון אקו”ם היא אחת ההוצאות שהמתחתנים שומעים עליה אבל אף פעם לא מבינים עד הסוף למה ולמי משלמים? כמה בדיוק? ומי אלה בכלל אקו”ם?

נכון להיום, זוגות רבים נאלצים ונדרשים לשלם סכומים גבוהים יותר- איך זה קורה ?

הזוגות מגיעים לאולם האירועים בשיא ההתרגשות בתחילת דרכם ובין ההכנות הראשונות לחתונה והלחץ לסגור תאריך לחתונה, מגיע בעל האולם ואומר לזוג תקשיבו אתם בוודאי שמעתם על זכויות יוצרים , כן שמעת, לא שמעת – סביר להניח שהזוג כן שמע על זה כי אקו”ם משתתפים בכל תערוכות המתחתנים ונמצאים בכל הקטלוגים של חתן כלה ואחרים והכל רק בשביל להגביר את המודעות לקהל המתחתנים שיש כזה דבר. אז לזוג מסתדר טוב ואומרים כן שמעו משהו על זה … 
בעל האולם יכול להגיד תקשיבו זה עולה 600 ₪ כי חוץ מאקו”ם יש עוד ארגונים, אז במקום שאתה תרוץ בין כולם אני עושה את השירות בשבילך, תשלם 600 ₪ תקבל רישיון מאקו”ם תראה שהרישיון יהיה על השם שלך והכל טוב. בדרך כלל הסכומים שמבקשים בעלי האולמות נעים בין 400-1200 ₪
לאקו”ם משלמים בסך הכל  215₪+מע”מ (251.55 ₪ כולל מע”מ). ללא קשר לכמות המוזמנים, מקום האירוע, סגנון המוסיקה או איזה DJ בחרתם וגם אם זה רק רמקול שחיברו . כל סכום מעל 251 ₪ הוא עקיצה.

ברגע שתגיעו לאולם ותדעו מראש שהתשלום הוא 251 ₪ בעל האולם אפילו לא יפצה פיו בדבר וכבר חסכתם לעצמכם לא מעט כסף ו כאב ראש.

ו’ מספרת שביקרה באולם אירועים מוכר כדי לסגור אירוע ובהצעת המחיר שהגישו לה לא שכחו להזכיר שיש תשלום נוסף בסך 500 ש”ח עבור זכויות יוצרים

אם לא די בכל שקראתם עד עכשיו – בימים האחרונים נולדה תופעה חדשה שפותחים אתרים מזויפים שמבקשים תשלום של כ- 485 ₪ – זאת עבירה לכל דבר. התשלום מתבצע אך ורק דרך אקו”ם, פונים לאקו”ם משלמים את הסכום הנהוג מקבלים רשיון.

מהו רישיון מאקו”ם?אקום הוא גוף ששומר ומנהל את זכויות היוצרים בישראל (כותבים, מלחינים, מעבדים). לאקו”ם הסמכות להעניק רישיון להשמעת מוסיקה בפומבי, לקבוע תנאים לרישיונות. אם קיבלתם רישיון מאקו”ם גם אם הוא לא תקין אתם נמצאים ללא סיכון, הסמכות והאחריות עוברת לאקו”ם.

באירוע משפחתי (חתונה, בר/בת מצווה, חינה, יום הולדת, וכדומה) לא חשוב לאקו”ם איך מושמעת המוסיקה (DJ זמר להקה קריוקי או כל אמצעי אחר) – הסכום הוא 215 ₪ + מע”מ (251.55 ₪ כולל מע”מ)

אירוע עסקי זה כבר סיפור אחר לגמרי שאקו”ם מתחילים לשאול שאלות כדי לדעת איך לתמחר את העלות רישיון לאירוע – כל נתון השמעה ותשובה לשאלות של אקו”ם (עם אומן/בלי אומן/ איך הולכים להשמיע את המוזיקה/יש עלות כניסה .. וכדומה) משפיע על מחיר הרישיון.
ההבדל בין האירועים העסקיים לפרטיים נובע מכך  שככלל אירועים אלה אין בהם אופי עסקי, קידום מכירות או תועלת עסקית, בדיוק ההיפך מאירועים עסקיים כגון אירועי השקה, מכירות, ועדי עובדים ועוד.ולכן המחיר הוא קבוע לכל סוגי האירועים המשפחתיים ללא תלות בסוג המוסיקה המושמעת באירוע, בכמות המוזמנים או בכל נתון אחר כל עוד זה עדיין בגדר אירוע משפחתי.
אירועים עסקיים מתומחרים כאמור, באופן שונה לגמרי ולשם הסדרת רישיון לאירוע עסקי, יש ליצורקשר ישיר עם אקו”ם ולתיאום אישי לקבלת רישיון.

ניתן להסדיר רישיון אקו”ם בקלות ובנוחות ישירות מול הארגון ומבלי לשלם “עמלת תיווך” או “דמי טיפול” בגובה של מאות שקלים.אפשר לשלם באתר האינטרנט של אקו”ם או בטלפון (מענה אנושי).

, ארגונים האחרים כמו הפי”ל פרדרציה, עי”לם ואשכולות גובים תשלומים שנתיים מבעלי האולם, כך שלא ניתן כלל לדרוש סכום קצוב כלשהו ולחייב אתכם בשיעור כזה או אחר.

למרות זאת, עדיין ישנם אנשים (בעיקר בעלי האולמות) שעלולים לבש מכם תשלום גבוה ולא הוגן רק כדי להרוויח על גבכם עוד כמה שקלים.. זו כמובן עלולה הליחשב כעבירה על החוק.

תתחתנו חכם – Wisewed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.